Sprzedażą benzyny lotniczej zajmuje się wąska grupa firm specjalizujących się w dostawie paliw. Głównymi Klientami tychże dostawców są lotniska, ponieważ jak łatwo się domyślić: AVGAS 100LL służy do napędu samolotów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej informacji na temat tego rodzaju paliwa – zachęcamy do przeczytania dalszej części wpisu.

Charakterystyka AVGAS 100LL

AVGAS to nazwa, która pochodzi z połączenia dwóch słów z języka angielskiego, czyli „aviation gasoline” – co oznacza nic innego, jak benzynę lotniczą. Jak zostało wspomniane, stosowana jest ona do napędu samolotów, a dokładniej do tych wyposażonych w silniki tłokowe. Z cech charakterystycznych, warto dodać, że od benzyn samochodowych różni się przede wszystkim dodatkową zawartością czteroetylku ołowiu, który podwyższa liczbę oktanową.

Istnieje wiele gatunków AVGASu, aczkolwiek 100LL należy do najpopularniejszych obecnie odmian. Podobnie jak sama nazwa, człon 100LL również ma swoje znaczenie, bowiem określa, że liczba oktanowa motorowa wynosi 100. LL to natomiast skrót od „Low Lead” co potwierdza, że jest niskoołowiowa – zawartość czteroetylku ołowiu wynosi max 0,56 g/l (1 g czteroetylku ołowiu zawiera 0,6 g ołowiu). Należy przy tym wspomnieć, że skład benzyny jest ściśle określony przez normy, które są przestrzegane – a wszystkie wartości powinny być zawarte w karcie charakterystyki produktu.

Przechowywanie paliwa

Tak jak każdy rodzaj paliwa, AVGAS 100LL należy przechowywać w odpowiednich warunkach – w taki sposób aby nie stanowił on zagrożenia dla użytkowników czy otoczenia. Zbiorniki muszą m.in. chronić paliwo przed dostępem powietrza, wilgoci czy zanieczyszczeń mechanicznych, natomiast miejsce przechowywania należy zabezpieczyć przed działaniem promieni słonecznych oraz ogrzewania. Transport benzyny może być realizowany przez osobę prywatną na potrzeby własne każdym rodzajem pojazdu dopuszczonym do ruchu w ilości nie przekraczającej 240 litrów. W przypadku transportu na potrzeby działalności gospodarczej można dokonywać przewozu w ilości max 333 litry, pojazdem dopuszczonym do ruchu drogowego. W tej sytuacji pojazd musi być wyposażony w stosowne oznaczenie zewnętrzne, gaśnicę min. 2 kg, a kierowca zobowiązany jest posiadać prawidłowo wypełniony list przewozowy. Każdy dokument przewozowy musi uwzględniać takie informacje, jak:
  • nazwę benzyny,
  • ilość benzyny w opakowaniu,
  • datę produkcji i numer partii,
  • ostrzeżenie o zagrożeniu pożarowym i BHP.
Jest to tylko część wymagań, które należy uwzględnić przy sprzedaży i odbiorze benzyny lotniczej – więcej przydatnych informacji powinna udzielić firma transportująca paliwa płynne, np. w momencie składania zamówienia.

Jak transportować paliwa płynne zgodnie z przepisami? Przeczytaj na naszym blogu