Zakup paliw zwykle wiąże się z podatkiem akcyzowym. Ustawodawstwo przewiduje jednak wyłączenia i zwolnienia od podatku akcyzowego, np. w przypadku paliw lotniczych. Paliwa lotnicze nie podlegają akcyzie w zależności od przeznaczenia i celu, w jakim są wykorzystywane.

W jakich branżach są wykorzystywane paliwa lotnicze?

We wszystkich branżach korzystających z form przewozu lotniczego paliwo lotnicze i przepisy go dotyczące mają kluczowe znaczenie. Dotyczy to zarówno obszaru wojskowości, jak i obrony cywilnej jak i prowadzenia działalności gospodarczej, np. w zakresie transportu lotniczego, ale również w budownictwie, logistyce, czy różnego rodzaju działalności przemysłowej, wymagającej form przewozu lotniczego.

Jakie paliwa lotnicze są zwolnione z podatku akcyzowego?

Według ustawy o podatku akcyzowym, z akcyzy są zwolnione następujące paliwa lotnicze:

  • benzyna lotnicza o kodzie CN 2710 11 31,
  • paliwa typu benzyna do silników odrzutowych o kodzie CN 2710 11 70,
  • paliwa do silników odrzutowych o kodzie CN 2710 19 21 lub olejów smarowych do silników lotniczych.

Zwolnienie obowiązuje, jeżeli zostaną spełnione określone warunki wskazane w ustawie. Zwolnienia z akcyzy nie stosuje się w przypadku prywatnych rejsów i lotów o charakterze rekreacyjnym, w celach innych niż gospodarcze. Zwolnienie paliw lotniczych z akcyzy przysługuje w ramach wykonywania usług gospodarczych.

Jakie paliwo lotnicze jest najpopularniejsze?

Paliwo lotnicze AVGAS 100LL to obecnie najpopularniejsza odmiana benzyny lotniczej, stosowana do samolotów o silnikach tłokowych. Benzyna lotnicza AVGAS 100LL posiada kod CN 2710 11 31. To benzyna niskoołowiowa. Jej stabilność chemiczną zapewnia odpowiednie przechowywanie i ochrona przed zanieczyszczeniem oraz negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Kupując paliwo lotnicze, należy korzystać z usług doświadczonego sprzedawcy paliw hurtowych, który zapewni bezpośrednią obsługę i sprzedaż paliwa na lotnisku.

One Response to Czy wszystkie paliwa lotnicze podlegają akcyzie?
  1. […] Czy wszystkie paliwa lotnicze podlegają akcyzie? Przeczytaj na naszym blogu […]

Comments are closed.


[top]