Jakie wymagania i uprawnienia należy spełnić, aby móc handlować paliwem w Polsce?
Podstawowym wymogiem, który należy spełnić, aby móc legalnie handlować paliwem w Polsce jest uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W tym celu należy złożyć specjalny wniosek w urzędzie gminy. Kolejnym wymogiem jest posiadanie koncesji na OPC na krajowy obrót paliwami ciekłymi. Można ją uzyskać w Urzędzie Regulacji Energetyki w formie decyzji. Ponadto należy mieć pozwolenia na magazynowanie paliw, a osoby prowadzące działalność związaną z hurtową sprzedażą paliw na terenie Polski muszą spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy i jakości paliw. Istotne są też niezbędne kwalifikacje i certyfikaty, które pozwalają na realizację usług prezentowanych w ofercie handlowej.
Jakie inne regulacje prawne obowiązują firmy handlujące paliwem na terenie Polski?
Handel paliwowy w Polsce podlega regulacjom prawa krajowego i unijnego. Najważniejszymi aktami prawnymi, które dotyczą obrotu paliwami ciekłymi, są między innymi:
- ustawa o swobodzie działalności gospodarczej,
- ustawa o opłatach paliwowych,
- ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych.
Wyżej wymienione akty prawne określają zasady prowadzenia działalności gospodarczej związanej z handlem paliwowym, a także przedstawiają normy dotyczące magazynowaniem i przewożeniem paliw ciekłych.